Bu 25 Farklı Güzellik İpuçları ve Sırları ile Net Cilt Gecede alın!

Bu evde tedavilerin bazılarına dalmak suretiyle daha aydınlık, temizlenmiş ve daha ferah hissederek uyanın. Kendimizi taradığımız ve denediğimiz 25 farklı güzellik ipucu ve sır ile gece boyunca net bir cilt elde edin. İhtiyacınız olanı seçin ve sizin için nasıl çalıştığını bize bildirin!

1. Sadece Yıkama

Temiz cilt için yüzünüzü yıkayın

Seventeen’e göre  , tek yapmanız gereken yüzünüzü yıkamak! Bu kadar basit bir görev, çoğumuzun unutması, hızlı bir yıkama, cildinizin gece boyunca daha sağlıklı ve daha net olmasına yardımcı olabilir.

2. Kil Kakao Yüz Maskesi

Kil kakao yüz maskesi

İşte ilk kez kullandıktan sonra fark yaratan bir yüz maskesi için harika bir tarif! Atlamadan sonra malzemeleri al! ( üzerinden )

3. Limon ve Badem Yağı Sıkılaştırıcı

Leom ve badem yağı yüz maskesi

Free People teaches us that some lemon and almond oil comes together to make a great, natural astringent. Those dark under eye circles will be gone!

4. Oats & Honey Mask

Yulaf ve bal yüz maskesi

We also learn from Free People that some oats and honey can go a long way. Moisturize your skin with this yummy combo.

5. Low Fat Milk

Cildin bir gecede parlamasını sağlamanın 6 basit yolu1

Style Craze teaches us that a bit of low fat milk can help our skin too. Apply a bit on at night will help you glow by morning.

6. Blemish Treatments

Diy gecede leke zapper

Run on over to PopSugar and learn how to whip up this overnight blemish remover! Just apply and watch them disappear.

7. Coffee

DIY Yüz Maskeleri Tarifleri

Check out But First, Coffee for several fun face masks to try. We’re focusing on the coffee grounds one though, which is help to invigorate your skin when mixed with coconut oil.

8. Acne Mask

DIY Akne Yüz Maskesi

Dear Crissy makes an acne mask that you’ll fall in love with. Whether it’s a minor breakout or something a bit more severe, this will help.

9. Miracle

DIY Mucize Maskesi

We found a fabulous recipe for a “miracle” mask too that works wonders on your face – nutmeg, honey and cinnamon. Apply at night and notice a difference by morning! (via)

10. Some Toothpaste

DIY haşhaş sivilce

Did you know that applying toothpaste to pimples actually works! Thanks to Stuff At School we learn that a bit of the dry stuff help to clear the blemishes.

11. Coconut Oil & Tea Tree Oil

Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı maskesi

Coconut oil and tea tree oil can help too. Check out Free People for the details but know that this combo will reduce redness in acne.

12. Ice Rub

Net cilt için DIY buz ovma

BeautyLish knows the secret to ice. Rubbing your face with a bit will help produce a natural glow and tighten up the skin!

13. Aloe Vera

Net cilt için Aloe vera

Even a bit of aloe vera can help you achieve clearer, better skin by morning. Applying a bit will help clear up a breakout quickly! (via)

14. Overnight Yogurt

Gecelik yoğurt maskesi

The Indian Spot shows us how to make a simple yogurt mask to help firm up your skin. It’s quick and super easy to do at home!

15. Deep Clean

Gecede yüz maskeleri derin temiz

Visit Acne Problem Help for all the details involved in this deep-cleaning pore mask. You’ll also get tips for an anti-aging treatment too.

16. New Washcloths

Asla aynı bezi iki kez temizle cilt kullanmayın

Today gives us a variety of quick tips for keeping and maintaining clear skin overnight. And one simple way is to make sure and not use the same washcloth over and over again! (photo cred)

17. Lemon Glow

Gecelik limon maskesi diy

If you want a better glow by morning, The Indian Spot also reinforces the use of lemon juice and almond oil. It’s such a refreshing blend!

18. Green Tea

Yeşil çay yüz maskesi diy

Visit The Indian Spot again for this medley of fun. Green tea and potato juice join forces to help clear your skin overnight.

19. Skip Sugar

Şekerli kurabiyeleri atla

Over at Today we also learn to steer clear of the snacks at night, especially the sugar-infused ones. You could easily wake up with a breakout after a late-night binger. (photo cred)

20. Steam

Doğal temiz cilt buharı tedavisi

Open up your pores and clear them out by adding a bit of steam to your nightly routine. The heat relaxes the skin and make it easier to clean. (via)

21. Blackhead Removing Mask

Siyah nokta maskesi kaldırma

Check out All Day Chic and learn how to whip up this blackhead removing mask. Clear out all the muck and dirt overnight!

22. Brighten & Tighten

Bal limon yumurta beyaz diy maske ev yapımı 1 414x624

The Kitchen Mccabe has a brightening and tightening face mask recipe that can also be used nightly. And by morning you’ll see a difference!

23. Apple Cider Vinegar

Temiz cilt için elma sirkesi

Apple cider vinegar has so many beauty benefits. And we learn at Everyday Roots that it includes fighting acne.

24. Tomato & Honey Paste

Temiz cilt için domates ve bal

Özgür İnsanlar  bize domates ve balın lekelerle mücadele edebileceğini gösterir. Bu maskenin, sabahları kolay ve ferahlatıcı bir his de dahil olmak üzere birçok faydası var.

25. 8 Saatinizi Alın

Gece boyu temiz cilt ipuçları alın

Gelinler  , cildi temiz tutmak için bize bazı ipuçları verdi. Ve en basiti en iyilerden biridir. Yeterince uyuduğunuzdan emin olun!